Porada z cyklu Sobota – Dzień Kota, czyli kocie porady behawioralne
Kocie porady – Koty w Dwupaku, czyli czy warto adoptować dwa koty jednocześnie
Gdy decyzja o drugim kocie zapadła, warto przygotować siebie i swojego kota na przyjęcie kolejnego, by uniknąć wszelkich ewentualnych konfliktów między nimi.
Zawczasu mnożymy zasoby: miski z jedzeniem, naczynka na wodę, miejsca położone wyżej, skrytki i kuwety (tyle, ile kotów +1). Do tak przygotowanej przestrzeni możemy wprowadzić nowego kota (po wcześniejszej wizycie w lecznicy) i rozpocząć powolny (ale skuteczny!) proces łączenia. Pierwszym i najważniejszym etapem jest i z o l a c j a kotów i całkowity brak kontaktu wzrokowego. Umożliwia to niezwykle ważną wymianę zapachową i powolną akceptację drugiego drapieżnika na wspólnym terytorium.
Następne etapy to: jednoczesne jedzenie po 2 stronach zamkniętych drzwi, zamiana pokoi oraz zabawy i obserwacje wzajemne kotów, z których jeden jest w nakrytym kocykiem transporterku. Połączenie kotów może nastąpić dopiero w momencie, gdy poważne syki i dźwięki odstraszające ustąpią spokojniejszym reakcjom.
Dlaczego jeszcze warto adoptować dwa koty jednocześnie? O tym już za tydzień!
Autor: Julia Galia zoopsycholog
Interesują Cię inne Kocie Porady? Przeczytaj poradę na temat żywienia kotów, pojenia kotów, kocich drapaków a pozostałych szukaj na blogu.
Uwaga! Zawarte na tej stronie porady mają charakter ogólny i dotyczą generalnej wiedzy nt. kotów domowych. Nie są to dobrane do konkretnego zwierzęcia (który może mieć indywidulane zaburzenia zdrowia czy zachowania) i nie są tożsame z poradą zasięgnięta podczas indywidualnego spotkania z zoopsychologiem/behawiorystą czy lekarzem weterynarii, co zawsze jest najlepszą praktyką podczas opieki nad danym zwierzęciem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.