Porada z cyklu Sobota – Dzień Kota, czyli kocie porady behawioralne
Kocie porady – drapak dla kota
Drapanie dla kota ma wiele funkcji. To nie tylko okazja do rozciągania się w ramach gimnastyki, ale też okazja do zostawiania po sobie śladu zapachowego i wizualnego. Po to, aby inni korzystający z tego samego terenu wiedzieli o kota obecności, czuli jego zapach.
Drapanie jest dla kota tak naturalne jak dla nas mruganie oczami. Nie warto i nie należy kota od tej czynności powstrzymywać. W wyborze powierzchni do drapania ważnych jest kilka czynników: rodzaj materiału, wygoda oparcia się o miejsce drapania oraz ustawienie samego drapanego przedmiotu. Nie dziwmy się więc jesli kot drapie róg kanapy, fotela czy noge od stołu. Nie dość, że tworzywo, z których są wykonane jest interesujące, ale także pozycja, która zajmują w pokoju – zewsząd widoczna, a zatem i zostawione ślady będą widoczne. Jeśli nie chcemy, aby kot drapał jakiś przedmiot najlepiej będzie w tym wybranym przez kota miejscu (np. tuż przy rogu kanapy) dostawić drapak. Wysoki minimum na 80-90cm – tyle bowiem przeciętnie "zajmuje" kot, gdy w pozycji pionowej oprze się o drapak; w takiej też pozycji będzie mu wygodnie dokonać aktu drapania 🙂
A jeśli wybierzemy naprawdę dobre miejsce i wygodny drapak spełni on także dodatkową funkcję…:) :
Autor: Julia Galia zoopsycholog PetBonTon
Interesują Cię inne Kocie Porady? Przeczytaj poradę na temat żywienia kotów, a pozostałych szukaj na blogu.
Uwaga! Zawarte na tej stronie porady mają charakter ogólny i dotyczą generalnej wiedzy nt. kotów domowych. Nie są to dobrane do konkretnego zwierzęcia (który może mieć indywidulane zaburzenia zdrowia czy zachowania) i nie są tożsame z poradą zasięgnięta podczas indywidualnego spotkania z zoopsychologiem/behawiorystą czy lekarzem weterynarii, co zawsze jest najlepszą praktyką podczas opieki nad danym zwierzęciem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.