Kocie Porady – Kot zmienia dom (na wakacje)

Porada z cyklu Sobota – Dzień Kota, czyli kocie porady behawioralne

Kocie porady – Kot zmienia dom (na wakacje)

 

Przeprowadzka czy wakacje to nie lada wyzwanie dla większości kotów. Jeśli planujemy zabierać kota na wyjazdy musimy zadbać o jego „relacje z transporterem” (vide: jak nauczyć kota wchodzić do transporterka), a także pamiętać o powolnym zapoznawaniu kota z nowym miejscem. Nie wypuszczamy kota od razu, powoli pokazujemy mu hotelowy pokój, gdy siedzi jeszcze w swoim koszyku; ten otwieramy dopiero po kwadransie, w pobliżu przywiezionej ze sobą kuwety. Uczmy też kota samotności! Po to, aby w razie konieczności zostania w domu czy domowym hotelu dla kotów, łatwiej zniósł czas rozłąki z nami.

Do przeprowadzki zaś przygotujmy nie tyle kota, co nowy dom. Zanieśmy tam kocie zapachy (np. kocyk pupila), a nowym terenem zapoznawajmy stopniowo (1 pokój/dzień), dbając o odpowiednią ilość misek, kuwet i miejsc położonych wyżej. Kota przeprowadźmy, gdy wszystko jest gotowe – niech nie stresują go wiercenia i wszechobecny bałagan.

 

Julia Galia zoopsycholog PetBonTon Koci Behawiorysta Warszawa Koci Transporter Kot na wakacje

 

Autor: Julia Galia zoopsycholog

Interesują Cię inne Kocie Porady? Przeczytaj poradę na temat żywienia kotów, pojenia kotów, kocich drapaków a pozostałych szukaj na blogu.

Uwaga! Zawarte na tej stronie porady mają charakter ogólny i dotyczą generalnej wiedzy nt. kotów domowych. Nie są to dobrane do konkretnego zwierzęcia (który może mieć indywidulane zaburzenia zdrowia czy zachowania) i nie są tożsame z poradą zasięgnięta podczas indywidualnego spotkania z zoopsychologiem/behawiorystą czy lekarzem weterynarii, co zawsze jest najlepszą praktyką podczas opieki nad danym zwierzęciem.

Dodaj komentarz