Kocie Porady – Kocia kuweta

Porada z cyklu Sobota – Dzień Kota, czyli kocie porady behawioralne

Kocia Porada – Kocia kuweta

Jedno z najczęstszych pytań podczas konsultascji czy w mailach to: ile powinno być kuwet w domu? Ogólna zasada brzmi: kuwet w domu powinno być tyle, ile jest kotów + 1. Po co ta jedna dodatkowa kuweta? Stanowi ona często tzw. "teren neutralny". Jeśli każdy z kotów uważa ktorąś kuwetę za swoją własność, to ta dodatkowa jest dodatkowym zasobem, zapasem na "wszelki wypadek". Na wypadek… brudnej kuwety własnej, na wypadek uznania, że mi jako kotu należy się więcej kuwet. Czy nawet w przypadku mieszkania z 6 kotami musimy mieć 7 kuwet? Jeśli mamy miejsce – doradzamy tak właśnie czynić.

Istnieje jednak wiele kocich rodzin, w których koty korzystają z kuwet naprzemiennie lub wręcz wspólnie i nie wydają się mieć problemów z ich mniejszą ilością. Wówczas przede wszystkim dbajmy o czystość kuwet! Czyścimy minimum 1x dziennie, a najlepiej po każdym skorzystaniu. Nie musimy czatować na kota pod toaletą, ale możemy pamiętać o niej mijając ją kilka razy dziennie. Generalna zasada: kuwety czyścimy po prostu jak najczęsciej.
 


Autor: Julia Galia zoopsycholog

 

Interesują Cię inne Kocie Porady? Przeczytaj poradę na temat żywienia kotów, a pozostałych szukaj na blogu.

 

Uwaga! Zawarte na tej stronie porady mają charakter ogólny i dotyczą generalnej wiedzy nt. kotów domowych. Nie są to dobrane do konkretnego zwierzęcia (który może mieć indywidulane zaburzenia zdrowia czy zachowania) i nie są tożsame z poradą zasięgnięta podczas indywidualnego spotkania z zoopsychologiem/behawiorystą czy lekarzem weterynarii, co zawsze jest najlepszą praktyką podczas opieki nad danym zwierzęciem.

Dodaj komentarz