Kot a ciąża , Pies a ciąża – czyli co każdy spodziewający się Dziecka wiedzieć powinien
Wielu Młodych Rodziców, ktorzy mieszkają wraz z kotem czy psem straszy się, że na czas ciąży należy pozbyć się zwierzaka. Otrodoksyjni nakazują wręcz ostateczne rozstanie z pupilem, twierdząc, że zwierzak i dziecko nie mogą żyć pod jednym dachem. W wyniku tych mitów od lat wiele zwierząt traci domy, jest wyrzucanych, oddawanych do schronisk lub pozostawianych w lesie. Pojawienie się Dziecka to nie powód do utraty przyjaciela! Nie musimy wybierać pomiędzy Maluszkiem a zwierzęciem domowym!
Od lat zadajemy kłam teoriom wyssanym z palca i bazujących na zaściankowych uprzedzeniach. Jako behawiorysta zwierząt oraz zoopsycholog, pracujący na rzecz dobrej relacji człowiek – zwierzę towarzyszące pomagam odpowiednio przygotować zwierzę na akceptację ciąży i pojawienie się Maluszka. Bo to faktycznie zrobić należy. Nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale też dla dobrostanu zwierzęcia. Pupila nie musimy wyrzucać! Mama musi się badać, zachowywać środki ostrożności, oboje rodzice powinni przygotować swojego pupila na Nowe.
Pojawienie się Małego Człowieka na terenie zamieszkiwanym przez zwierzę to duża zmiana. To nowość w wielu zakresach i warto zwierzę na te nowości przygotować. Przygotowanie kota i psa na nadejście Dziecka organiczy jego stres. Dzięki temu unikniemy kłopotów i nieporozumień. Zwierzę może z nami zostać! Nie trzeba wyrzucać kota i psa, tracić przyjaciela. Nie stresujmy Młodych Mam nieprawdziwymi teoriami! Razem przygotujmy się na nowe, wspólne, bezpieczne życie w powiększonym gronie 🙂
Co zatem zrobić, by mój kot zaakceptował Małe Dziecko? Jak przygotować psa na nadejście Maluszka? Po pierwsze musimy uświadomić sobie, czym są Ciąża i nasze Dziecko dla naszego zwierzęcia. Czas powiększania rodziny jest bowiem wyjątkowy nie tylko dla Młodych Rodziców.
Ciąża kobiety z punktu widzenia zwierzęcia to następujące zmiany:
- moja Pani się zmienia fizycznie (zapach, wygląd)
- moja Pani robi dziwne rzeczy w domu (przemeblowania, zmiana rytmu dnia)
- moja Pani inaczej pachnie (zmiany hormonalne, inne kosmetyki)
- moja Pani ma dla mnie mniej czasu
- moj Ludzie mają dla mnie mniej czasu
- moi ludzie prowadzą inny tryb życia, rytm dnia się zmienia
Dom przyszłych Rodziców z punktu widzenia zwierzaka może wyglądać tak:
- moje terytorium się zmienia, moj dom jest inny niż zazwyczaj
- na moim terytorium pojawiają się nowe, nieznane przedmioty
- moje terytorium inaczej pachnie
Dziecko z punktu widzenia zwierzęcia to:
- nowy osobnik na moim terytorium
- nowy osobnik niosiący ze sobą nowe zapachy
- nowy osobnik, który dziwnie hałasuje (wysokie częstotliwości)
- nowy, który zabiera uwagę moich ludzi
- nowy osobnik poruszający się w sposób nieznany, nieprzewidywalny
- nowy osobnik, używający dziwnych sprzętów (dziwne dźwięki, zapachy, gabaryty, ruch zabawek)
W tych trzech zakresach właśnie można i należy przygotować zwierzę do nadchodzących zmian. Pracując ze specjalistą będziecie mogli najlepiej przygotować swojego pupila do Nowości. Oferujemy pomoc dla Młodych Rodziców w postaci konsultacji indywidualnych oraz w czasie warsztatów grupowych "Pupil w Domu, Dziecko w drodze". Indywidualne podejście jest skuteczne zwłaszcza wtedy, gdy zwierzę wykazuje już wcześniej objawy niepokoju, jest introwertyczne, zamknięte w sobie, pobudliwe, źle znosi stres, boi się nowych dźwięków, często choruje. Nie lekceważmy stanu zdrowia i kondycji psychicznej naszych kotów i psów. Zmiana jaką jest ciąża i pojawienie się Maluszka może spotęgować zachowania stresowe. Pomóżmy naszym ukochanym za wczasu. Profilaktyka jest bowiem lepsza niż leczenie.
Kilka porad praktycznych, jak przygotować pupila na najdeścia Maluszka?
Zarówno w okresie Ciąży, jak i po narodzinach musimy być czujni na potrzeby naszych zwierząt. Jak pisałam wcześniej kota lub psa mogą stresować zmiany, które zachodzą w domu w okresie naszej ciąży. Co można zrobić? Przykładowo należy jak najwcześniej, stopniowo wprowadzać nowe mebelki do domu. Im bardziej nerwowe i pobudliwe zwierzę tym wolniej wprowadzamy zmiany. Przykładowe łóżeczko dziecięce należy wstawić do pokoju i nie rozpakowywać. Niechaj kot obwącha nowy karton i się z nim oswoi. Rozpakowanie i montaż zostawmy na kolejny dzień. W podobny sposób możemy wprowadzać inne nowości związane z powiększaniem się rodziny.
Drugim ważnym elementem zmiennym jest kobieta w ciąży. Inny jej zapach powodowany zmianami hormonalnymi, jak zastosowaniem nowych kosmetyków też może pobudziż zwierzę. Warto małymi kroczkami prezentować nowości. Posmarować rękę nową oliwką i dać zwierzęciu do obwąchania. Nie bierzmy pupila na ręce, gdy jestesmy nago i po kąpieli. Przestraszony czy zdziwiony nowymi zapachami może chcieć odbiec, odbijając się pazurami od naszego ciała.
Poświęcajmy kotu nieco mniej czasu już od pierwszych miesięcy ciąży. Codziennie po kilka minut mniej pieszczot i trzymania na kolanach. Jakkolwiek niemiło to brzmi to tak jest własnie lepiej. Jest nieuniknionym, że po porodzie będziecie mieli MNIEJ CZASU dla pupila. Warto, aby przyzwyczajał się do tego stopniowo. To dla zwierzęcia duży stres z dnia na dzień stracić 75% czasu/atencji/uwagi/zabawy, jaki miał do tej pory ze swoim ukochanym Pańciem czy Pańcią.
Niezwykle ważne jest też środowisko samego kota czy psa. Wiadomo, że ich dom się zmienia, dochodzą nowe przedmioty, zapachy, itp. Koniecznie zadbajmy o skrytki dla zwierząt, posłania na wysokości dla kotów, miękkie budki dla psów. Urozmaicajmy też sposób podawania pokarmu, aby był wyzwaniem i stymulował zwierzęce potrzeby eksploracji. Stosujmu zabawki edukacyjne i zorganizujmy pupilom więcej ruchu (kotom – gonitwy za wędką, spacery na wysoko umieszczonych półkach), psom – dłuższe i atrakcyjne spacery (gonitwa za piłką, zabawy z innymi psami; pomocny może okazać się pet sitter, czy dog walker, aby wyprowadzać naszego pupila na spacer w tym okresie naszej ciąży, gdy nasz ruch musi być ograniczony). To wszystko zadziała antystresowo i rozluźniająco. Pomoże przystosować się do zmian.
Więcej fachowych porad, jak przygotować kota i psa na nadejście Małego Dziecka znajdziecie:
- na naszym blogu (na stronie głównej pod kolorowymi banerami)
- w magazynie VEGE (gdzie regularnie publikujemy)
- w naszych materiałach edukacyjnych (porady profilaktycznie on-line dostępne wkrótce)
- na warsztatach (np. w krakowskim Centrum Rodzinki / Przedszkolu Karmelkowy Zakątek)
-
i podczas konsultacji indywidulanych (dzięki osobistemu spotkaniu z Wami i Waszym kotem lub psem ustalimy optymalny plan działań, uwzględniający potrzeby Waszego pupila, Wasz rytm dnia, styl życia, potrzeby i możliwości):
Podpowiadamy jak stworzyć w domu bezpieczny wspólny świat dla kota i dla dziecka.
Wspólnie zapoznajemy zwierzę z dziecięcymi „atrybutami” (praca z dźwiękiem, zapachem, nowościami). Obalamy mity nt. toksoplazmozy, alergii i chorób odzwierzęcych. Uczymy, co robić, aby kot czuł się bezpiecznie i nie okazywał agresji wobec Małego Człowieka.
Walczymy z zabobonami, by tworzyć radosny świat, w którym psy i dzieci (w każdym wieku) mogą się razem bezpiecznie wychowywać.
Podpowiadamy, jak pracować z psem, aby nie był zazdrosny o dziecko. Radzimy, co robić, aby pies nie rywalizował o nasze względy i dobrze się czuł w powiększonej rodzinie.
Zapraszamy Rodziców na spotkania
a Szkoły Rodzenia, Żłobki, Przedszkola, Szkoły oraz inne Organizacje działające na rzecz Rodziców – do współpracy.
*
A jeśli masz już Dziecko i Zwierzę oraz kłopoty, których chcesz uniknąć lub rozwiązać – umów się na konsultacje "Dziecko i Zwierzak". Gdy Twój pupil czuje się zagrożony, jest lękliwy lub agresywny wobec Dziecka. Gdy Maluch i Zwierzak nie potrafią się dogadać lub gdy boisz się o ich bezpieczeństwo… Poradź się specjalisty i rozwiąż problemy między Zwierzęciem a Dzieckiem. Pomagamy też przy wyborze i wprowadzaniu do naszego domu z Dzieckiem – nowego pupila.
Zapraszam
Julia Galia zoopsycholog
PetBonTon
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.