Jak nauczyć kota… akceptować obcych ludzi

Porada z cyklu "Czego warto nauczyć kota"

 

Czego warto nauczyć kota? Poznawanie obcych ludzi w domu


Młodemu kotu warto "pokazywać" obcego człowieka. Po to, aby uczył się, że nie tylko ukochana Pani czy Pan podaje jedzenie czy kręci się po domu. W końcu zdarzy się, że kota zostawimy pod czyjąś opieką w czasie naszego wyjazdu służbowego czy wakacji. Warto, aby inny człowiek nie wywoływał niepotrzebnego stresu. Dlatego wizyty w domu cioci, babci, kolegi czy małej grupki znajomych są nader wskazane. Warto kotu sprawić skrytkę, aby w czasie wizyty mógł odejść na tylko sobie znaną „bezpieczną odległość", aby po chwili przyjść do gościa. Odwiedzający mogą bawić się z kotem za pomocą wędki, podawać karmę z ręki lub na odległość, przemawiać spokojnym głosem. Na początku nie należy schylać się nad kotem, nie trzeba brać go od razu na ręce, czy piszczeć na jego widok. Spokojna, zrównoważona i nienachalna postawa – od tego zaczynamy.
 

PetBonTon - Zoopsycholog - Koci Psycholog - Behawiorysta - Julia Galia - jak oswajać kota

Koty dorosłe potrzebuje jeszcze więcej czasu niż kociaki. Co to oznacza? Aby kot czuł się bezpiecznie i nie był "osaczony" przez nowych ludzi warto sprawić mu więcej skrytek, ustawić je wyżej (na komodzie, parapecie, szafie). Idealna skrytka to karton ustawiony bokiem tak, aby miał daszek. Dorosłego kota nie zachęcamy do bliskości, czekamy aż sam podejdzie, otrze się o nasze nogi, zechce usiąść obok nas na kanapie. Zabawa z wędka to dobry trop – im dluższy patyk tym większa odległośc od kota, a co za tym idzie: jego poczucie bezpieczeństwa. Kotu możemy także rzucać na odgległość 2-5 metrów smakołyki czy granulki kociej karmy. Kot wówczas "poluje", skupia się na czymś pozytywnym, czego my jesteśmy "autorami"; nie musi jednak od razu czuć zapachu naszej dłoni, który początkowo może go stresować, gdybyśmy chcieli karmić z ręki. I na to przyjdzie czas, ale w kolejnym etapie.

 

PetBonTon - Zoopsycholog - Koci Psycholog - Behawiorysta - Julia Galia - jak oswajać kota

Podsumowując Nowego Człowieka "prezentujemy" z dystansu oraz za pomocą pozytywnych skojarzeń. Nie nachylamy się nad kotem, czekamy aż to on do nas podejdzie (nawet jeśli ma to potrwać kilka/naście dni), budujemy skojarzenia ze sobą, jako kimś, kto "wydaje" smakołyki lub zabawę, ale przede wszystkim daje SPOKÓJ i CZAS. Powyższe zasady dotyczą także momentu, kiedy adoptujemy nowego kota do domu i to MY SAMI jesteśmy własnie nowi i obcy dla naszego wybranego pupila. Czas zawsze zadziała na naszą korzyść. Kot, który ma stworzoną odpowienią przestrzeń, je i pije poprawnie i korzysta z kuwety (obie czynności może chcieć wykonywać w samotności), ma prawo też dostać CZAS bez naszej ingerencji.
 

PetBonTon - Zoopsycholog - Koci Psycholog - Behawiorysta - Julia Galia - jak oswajać kota

Autor: Julia Galia zoopsycholog

 

Szukasz innych lekcji? Na naszym blogu pojawiły się wpisy:

oraz dodatkowo:


Polecamy!

 

Uwaga! Zawarte na tej stronie porady mają charakter ogólny i dotyczą generalnej wiedzy nt. kotów domowych. Nie są to zalecenia dobrane do konkretnego zwierzęcia (który może mieć indywidulane zaburzenia zdrowia czy zachowania) i nie są tożsame, a co za tym idzie, nie mogą być traktowane jako zalecenie wynikające z zasięgnięcia porady podczas indywidualnego spotkania z zoopsychologiem / behawiorystą (co zawsze jest najlepszą praktyką podczas opieki nad danym zwierzęciem).

Dodaj komentarz