Co jest najważniejsze przed połączeniem obych sobie kotów?

Wiecie co jest niezwykle ważne w procesie łączenia kotów, a o czym najczęściej nikt nie pamięta?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Badanie kotów.

Dlaczego? Dlatego, że warto znać stan zdrowia zwierzaka ZANIM wystąpi poważny stres, jakim jest dołączenie do niego innego kota (lub przenosiny na nowe terytorium).

Po co nam ta wiedza? Po to, by móc lepiej ocenić zmiany w zachowaniu i zdrowiu, które mogą wystąpić po połączeniu kotów. Przykład: dwa połączone koty teoreycznie akceptują się, ale nagle któyś z nich zaczyna sikać poza kuwetą. W pierwszej chwili jako przyczynę możemy chcieć wskazać STRES. Oho, nowy kot -> nowy stres -> znakowanie terenu. A Wykonujemy badanie moczu, a tam… Okazuje się, że w moczu widoczne są kryształy. Już wiemy, że kryształy nie powstały w tydzień, a proces chorobowy musiał był się rozpocząć wcześniej. Zaczynamy więc kota LECZYĆ, a przyczyny behawioralne (stres łączenia stada) zawieszamy na kołku na jakiś czas. Owszem, stres przyczynia się do pogoroszenia stanu zdrowia, ale nie w tydzień. Owszem, w opisywanym przypadku możemy spowolnić zapoznawanie kotów, ale nie pominiemy ważnej sprawy, jaką jest ficzyne zdrowie kocurka.

Znająs tan zdrowia kota przed pojawieniem się stresu możemy także odpowiednio zmodyfikować znane ćwiczenia z zakresu socjalizaci z izolacją o takie, które będą bardziej dopasowane do potrzeb chorującego na daną przypadłość Mruczka.

Dodaj komentarz