Jak wygląda konsultacja zoopsychologiczna, czyli inaczej wizyta kociego behawiorysty?

Często dzwoniący do mnie w sprawie problemów swoich zwierząt zanim umówią się na konsultację pytają o jej przebieg. Jak ja pracuję? Oto poglądowy opis:

najczęściej spotykam się z rodziną kota lub psa dwukrotnie  (lub więcej – w zależności od potrzeb). Pierwsze spotkanie polega na rozmowie w obecności zwierzaka /zwierząt oraz pozostałych członków rodziny. Tu znajdziecie krótkie opisy przykładowych konsultacji kocich i psich). Pierwsze spotkanie powinno odbyć się 
po wykluczającej wszelkie dolegliwości fizyczne wizycie u lekarza weterynarii. Na pierwsze spotkanie warto się przygotować: sporządźcie listę pytań do zoopsychologa oraz chronologicznie ważne/niepokojące epizody danego zachowania zwierzaka.

Podczas pierwszego spotkania omawiany jest szczegółowo tryb życia zwierzaka, jego rytuały, zachowania, wszelkie niepokojące sytuacje. Mamy też okazję obserwować zwierzę w jego naturalnym środowisku, w relacji z członkami rodziny. Jeśli zwierzak to pies – wychodzimy też na wspólny spacer. Jeśli jest taka potrzeba, można połączyć to spotkanie z udaniem się do innego miejsca, gdzie zwierzę często przebywa (np. dom teściów).

W trakcie pierwszego spotkania postawiona zostaje wstępna diagnoza, czyli interpretacja żródeł omawianych (problemowych?) zachowań. Zostają podane pierwsze główne zalecenia, omówiona strategia działania na najbliższe tygodnie/miesiące. Rodzina otrzymuje pierwsze najważniejsze wskazówki. Sporządzona zostaje lista potrzebnych ewentualnych zakupów, skierowanie 
na dodatkowe badania u weterynarza lub na szkolenie do trenera. Możemy przećwiczyć też podstawowe komendy z zakresu posłuszeństwa, które bardo przydają się w dalszej pracy.

Ważnym elementem jest dla mnie ustalić możliwość skrupulatnego przestrzegania zaleceń przez rodzinę zwierzaka. Tylk pod takim warunkiem można liczyć na pierwsze i kolejne efekty działania terapii. Istotą naprawy relacji ze zwierzęciem jest bowiem codzienna praca i konsekwencja właścicieli w podejściu do pupila.

 

Na życzenie po spotkaniu rodzina dostaje też raport w formie pisemnej, w którym spisane są w punktach wszystkie najważniejsze zalecenia, do których ma się stosować. Na pierwsze rezultaty czekamy od 2 do 6 tygodni (w zależności od nasilenia problemu i systematyczności właściciela). W tym czasie pozostaję w regularnym kontakcie z rodziną, wymieniamy maile, czy telefony w sprawie postępów i wątpliwości.

Po 3-6 tygodniach umawiamy się na kolejne spotkanie, podczas którego omawiamy postępy, dalsze problemy, punkty zwrotne czy najważniejsze obserwacje rodziny. Informuję 
o ewentualnych kolejnych zagadnieniach, których nie były/nie mogły być poruszone na pierwszym spotkaniu. Sugeruję dalszy sposób postępowania, podsumowuję lub/i modyfikuję zalecenia, w zależności od zauważonych postępów. W razie potrzeby umawiamy się na kolejne spotkania.

Po osiągnięciu zamierzonych rezultatów, cykl regularnych spotkań kończy się; zwykle pozostaję w stałym kontakcie z rodziną, pomagam jej w razie wątpliwości. Właściciel nadal pracuje ze swoim pupilem, aby utrzymać i stale ulepszać swoją  z nim relację.

 

Dodaj komentarz