Zoopsycholog

Zoopsycholog według definicji jest doradcą, który pomaga właścicielowi zwierzęcia towarzyszącego stworzyć satysfakcjonującą relację pomiędzy nim a zwierzakiem oraz zredukować niepożądane, niepokojące zachowania zwierzęcia, które dla właściciela mogą być kłopotliwe, a niekiedy niebezpieczne dla obu stron.

Ja pomagam przede wszystkim zrozumieć, "co i jak" mówi nasz zwierzak. A że ten mówi za pomocą swojego własnego języka, musimy jego język poznać. Wszytko po to, aby dobrze zrozumieć pupila. Zoopsychologowie swą wiedzę na temat języka zwierzaków przekazują zainteresowanym właścicielom oraz pomagają zinterpretować zachowania ich podopiecznych. Po odpowiedniej diagnozie przychodzi czas na zalecenie indywidualnej terapii.

Główne zadania zoopsychologa:

  • interpretacja zachowań psów i kotów w różnych sytuacjach (dom, ogród, spacer)
  • diagnostyka i terapia niepożądanych zachowań psów i kotów podczas Konsultacji Zoopsychologicznej
  • pomoc przy prawidłowej socjalizacji i wychowaniu szczeniąt i kociąt
  • doradzanie w budowaniu zdrowej relacji między właścicielem a zwierzakiem domowym
  • pomoc przy adopcji zwierzęcia ze schroniska oraz jego adaptacji w nowym domu
  • ocena stanu psychicznego zwierzęcia, ocena jego osobowości, predyspozycji do różnego rodzaju aktywności
  • porady profilaktyczne w temacie dobrostanu zwierząt domowych i ich rodzin (2. akapit podstrony)

Jak konkretnie pomagam podczas konsultacji, jakich porad profilaktycznych udzielam, jakie zajęcia prowadzę oraz jakie dodatkowe usługi świadczę i z kim współpracuje, aby w pełni pomagać zwierzętom i ich ludziom… przeczytacie na stronie/pod linkami.

Z reguły nie udzielam porad telefonicznie, mailowo czy poprzez inne media, nie mając okazji do osobistego kontaktu ze zwierzakiem i jego właścicielem. Najdogodniejszą formą spotkania jest konsultacja przeprowadzana w domu/na terenie, na którym mieszka zwierzak i jego rodzina. Mając okazję obserwować zwierzę na "jego" terenie, można dokonać pełnej diagnozy istniejących zaburzeń zachowania i dobrać najlepszą terapię. W przypadkach, gdy zorganizowanie spotkanie jest wyjątkowe trudne ze względów logistycznych, a sytuacja jest krytyczna, pomagam znaleźć specjalistę mieszkającego jak najbliżej; można też zasięgnąć wówczas ogólnej porady zoopsychologicznej.


Zawód zoopsycholog został  wprowadzony na listę zawodów Ministerstwa Pracy dnia 1 lipca 2007 (Rozporządzenie z dn.1.06.2007 Dz U nr 106, poz. 728). Polecam korzystać z porad profesjonalnych zoopsychologów, wykształconych behawiorystów zwierzęcych, których wiedza teoretyczna poprata jest doświadczeniem w praktycznej pracy ze zwierzętami i ich ludźmi.
 

Nazwa:

Zoopsycholog

Kod:

516407

Synteza

Jest doradcą, który pomaga właścicielowi zwierzęcia towarzyszącego tworzyć satysfakcjonującą dla obu stron relację pomiędzy nim a zwierzęciem, oraz usunąć lub zredukować niepożądane, niepokojące zachowania zwierzęcia, na które skarży się właściciel.

Zadania zawodowe

– przeprowadzanie rozmowy z właścicielem lub właścicielami zwierzęcia domowego i na podstawie uzyskanych od nich informacji wyjaśnienie przyczyny problemu i wskazanie optymalnych rozwiązań
– obserwacja zachowań zwierzęcia domowego oraz środowiska, w którym żyje, aby lepiej rozpoznać problem
– wybór i przedstawienie właścicielowi określonej terapii zachowań, którą powinien przeprowadzić, aby usunąć lub zredukować problem z zachowaniem zwierzęcia
– udzielanie porad w zakresie prawidłowej socjalizacji i wychowania młodych zwierząt domowych, jak również porad w przypadku adopcji zwierząt ze schronisk – pomoc przy wyborze zwierzęcia, ocena stanu psychicznego i osobowości zwierzęcia, przeprowadzanie testów psychicznych- opiniowanie zachowań zwierząt domowych w różnych sytuacjach, oraz ocena warunków i przygotowania właścicieli do utrzymywania tych zwierząt- propagowanie właściwego stosunku społeczeństwa do zwierząt domowych, doradztwo w zakresie relacji między zwierzętami domowymi a społeczeństwem 

 

Dodaj komentarz