Jak nauczyć kota… zostawać w samotności

Porada z cyklu "Czego warto nauczyć kota"


Czego warto nauczyć kota?
Samotność i zamknięcie, czyli jak uczyć kota zostawać samemu w pokoju czy domu

 

Te ćwiczenia przydają się w kocim życiu jak żadne inne! Nic bowiem bardziej nie wzrusza albo i denerwuje jak „śpiewy" kota zamkniętego w jakimś pomieszczeniu… A w życiu zdarzają się sytuacje, gdy dla kociego bezpieczeństwa trzeba go na chwilę zamknąć w osobnym pomieszczeniu. Warto, aby umiał się w nim odnaleźć i nie rozprawiał się z klamką i nie stresował się przeraźliwie wyjąc. Zastanawiacie się, jakie to momenty? Remont, wizyta innego zwierzęcia, przeprowadzka, umieszczenie kota w hotelu dla kotów, hospitalizacja, obcy dom na wakacje… Te i inne sytuację mogą wymagać od Waszego kota chwilowej izolacji. Do takowej przygotowujemy pupila po prostu zamykając do regularnie w pokoju, z dostępem do wody, kuwety i jedzenia. Od dosłownie kilku do kilkudziesięciu minut dziennie. Ćwiczenia dopasowujemy do wieku, stanu zdrowia i dotychczasowych umiejętności kota.
 

Dopasować poziom trudnosci ćwiczeń do danego kota pomoże doświadczony zoopsycholog, koci behawiorysta. Co ważne: nie reagujemy na nawołujące piszczenie, drzwi otwieramy bez rzucania się sobie na szyję. Najspokojniej w świecie pokazujemy swoją postawą, że to całkiem zwyczajnie wydarzenie, że przez chwilę byliśmy osobno.


Autor: Julia Galia zoopsycholog

 

Szukasz innych lekcji? Na naszym blogu pojawiły się wpisy:

oraz dodatkowo:


Polecamy!

 

Uwaga! Zawarte na tej stronie porady mają charakter ogólny i dotyczą generalnej wiedzy nt. kotów domowych. Nie są to zalecenia dobrane do konkretnego zwierzęcia (który może mieć indywidulane zaburzenia zdrowia czy zachowania) i nie są tożsame, a co za tym idzie, nie mogą być traktowane jako zalecenie wynikające z zasięgnięcia porady podczas indywidualnego spotkania z zoopsychologiem / behawiorystą (co zawsze jest najlepszą praktyką podczas opieki nad danym zwierzęciem).

 

Dodaj komentarz