Jak dobierać koty, jeśli chodzi o płeć?

"Chcę adoptować drugiego kota – do koteczki lepiej dobrać kotka czy kotkę?" "Mam dorosłego kocura, czy drugi kot to też powinien był samiec, czy może lepiej młoda kotka?" Na tak zadane pytanie odpowiadam w mailach i na konsultacjach bardzo często. Osoby, które chcą zaadoptować kolejnego kota do swojego obecnego często stoją przed wyborem płci nowego malucha. Niejednokrotnie pisałam o tym, że najłatwiej jest włączać do domu koty jak najmłodsze (poza wyjątkami, kiedy np. wiemy o kocie-rezydencie, że nie toleruje maluchów w domu). Teraz czas na moją subiektywną ocenę tego, jak łączyć koty pod kątem płci.

Kittens 9

Teoretycznie najłatwiej jest budować zdrowe relacje w parze mieszanej – nawet jeśli bierzemy od razu w tzw. "dwupaku" kocie rodzeństwo, mamy większe szanse na zgodne życie, jeśi kotki te będą płci przeciwnych (uwaga! nie oznacza to, że nie uda się mieć radosnego domu z dwoma kotkami lub dwoma kocurkami). Dlaczego? Najkrótsza odpowiedź brzmi: dlatego, że koty przeciwnych płci mają szansę prezentować z wiekiem różne (od siebie na wzajem) potrzeby (czyli nie będą rywalizować o te te same rzeczy) oraz różnorodnie będzie przebiegał ich proces dojrzewania płciowego (czyli mamy mniejsze szanse na tarcia związane z eksplozją testosteronu). Przykładowo: samce będą bardziej terytorialne, samice będą bardziej zwracały uwagę na bliskość z człowiekiem lub zachowania opiekńcze do innych kotów w domu.

I tak: do dorosłej (2 lata wzwyż) kocicy najłatwiej jest (wg mnie) dołączać młodego kocurka, a najtrudniej – drugą dorosłą samiczkę. Do dorosłego (2 lata wzwyż) kocura najłatwiej jest wg mnie dołączyć młodą samiczkę, a najtrudniej – starszego samca lub kociego podrostka. Najbardziej rokująca to zgodnego i tolerancyjnego życia jest para mieszana, na drugim miejscu para dwóch samiczek, na trzecim  – para dorosłych samców.

Moja autorska tabelka łączenia kotów przedstawia się następująco…

Many Bengal Cats playing in Snow

… i dotyczy zwierząt stabilnych, zdrowych i przeciętnych jeśli chodzi o cechy charakteru i temperamentu; jak w każdej pracy z organizmem żywym: nie zbadane są wyroki Matki Natury, a do poprawnego łączenia potrzeba poznać znacznie więcej kocich szczegółów niż tylko płeć i wiek):

 

Obecny kot
w domu

największe szanse
na szybkie połączenie
i trwałą, zrównoważoną relację

 
 
 
– – – – – – – – – – – – – >
skala od 1-6
gdzie 1 to najbardziej rokujące,
a 6 to najmniej rokujące łączenie pod kątem płci
  1 2 3 4 5 6


dorosła kocica


kocurek
do 6ms.


kotek
6-18ms.
 
dorosły kot
pow. 1,5r.

koteczka
do 6ms.

kotka 6-18ms.

dorosła kocica
pow. 1,5r.

przykładowy wyjątek:
dorosła kocica jest lękliwa

wówczas wolę dobrać do niej młodą kociczkę 3-6ms (poziom trudności 4)
i budować ich dobrą relację od małego
zamiast łączyć ją z dorosłym kocurem (poziom trudności 3) o większych gabarytach
i ogólnie mocnym charakterze

 

 

dorosły kocur
(kastrowany)

 

koteczka
do 6ms.

 

kotka
6-18ms.

 

dorosła kocica
pow. 1,5r.

 

kocurek
do 6ms.

 

kotek
6-18ms.
(po kastracji)

 

dorosły kocur pow. 1,5r.
(po kastracji)

 

młoda kocica
(ok. roku, po kastracji)

kocurek
do 6ms.

kotek
6-18ms.

dorosły kot powyżej 1,5r.

koteczka
do 6ms.

kotka
6-18ms.

dorosła kocica pow. 1,5 r.
 
 

 

młody kocurek
(ok. roku, po kastracji)

 

koteczka
do 6 ms.

 

kotka
6-18ms.

 

dorosła kotka powyżej 1,5r.

 

kocurek
do 6ms.

 

kotek
6-18ms.
(kastrowany)

 

dorosły kocur
pow. 1,5r.
(kastrowany)

 

kociak dowolnej płci
(do 6. ms, przed kastracją)

kociak
płci przeciwnej
do 6ms.

kotek
płci przeciwnej 6-18ms.
(najlepiej już po kastracji)

 

kociak
tej samej płci
do 6ms.

kotek
tej samej płci (6-18ms.)

dorosły kot
tej samej płci
(pow. 1,5r.)
 


Co jest zatem najważniejsze w doborze nowego kota, który ma dołączyć do naszego obecnego pupila? Stan zdrowia obu kotów, określenie cech charakteru kota-rezydenta oraz wiek i płeć nowego kota. Taki zbiór danych pozwoli lepiej przygotować się do procesu tzw. dokocenia, który najczęściej przebiega ciągle bez przygotowania i na łapu-capu. Tabela ma charakter poglądowy, w życiu codziennym będziemy miec do czynienia z dziesiątkami wyjątków (potwierdzających reguły), a najlepszą nauczycielką jest pokora wobec Matki Natury.

Do łączenia… warto się po prostu – rzetelnie przygotować 🙂

 

Dodaj komentarz