Dlaczego nie wolno golić kota – mimo upałów

W największym skrócie: futro to naturalna izolacja zarówno przed ciepłem, jak i przed zimnem. Matka Natura obdarzyła koty taką, a nie inną pokrywą włosową/sierścią koty (i psy) nie bez powodu! Zbyt często myjąc zwierzę lub skracając włos – zwierzętom możemy zwyczajnie zaszkodzić i narazić je na… przegrzanie i oparzenia.

"Ale mojemy koty sierść niemożliwie się plącze! To dla jego dobra!" mogą zakrzyknąć niektórzy. Owszem, zbyt długa w niektórych partiach ciała sierść może zwierzakowi przeszkadzać. Przykładowo kłopot mogą sprawiać okolice genitaliów, stałe brudzenie się odchodami, wplątywanie żwiru, bolesne odparzenia od kołtunów powstałych na tym tle – to są jedne z częstszych powodów skrócenia sierści u kota. SKRÓCENIA, a niekoniecznie całkowitego golenia kota i nie na całym ciele.

O kocią sierść należy DBAĆ ZANIM się skołtuni, kota długowłosego należy czesać, a jeśli czesania nie lubi – powoli, przy pomocy porad behawiorysty, kota przyzwyczaić. Błędem jest także, że hodowcy zwierząt rasowych pół- i długowłosych nie zawsze przygotowują je do zabiegów czesania. Im wcześniej bowiem nauczymy malucha, czym jest i jak miłe może być czesanie – tym łatwiej będzie pięlęgnować jego futro w późniejszym wieku.

Bywa, że kota na tle zdrowotnym możemy lub musimy ogolić, jednak zawsze należy starać się przyciąć tylko chore, zmienione czy zagrażające kociemu zdrowiu i dobrostanowi fragmenty sierści. Golenie "z powodu" upału jest niewskazane, świadczy o braku wiedzy o tym, czym jest i do czego służy kocia sierść. Utrzymana przez kota (i przy naszej pomocy w przypadku długowłosych) w czystości i zdrowiu (myta, wylizywana regularnie) będzie stanowiła naturalną barierę przed przegrzaniem.

Kotu na upały należy zaś proponować: więcej wody do picia, chłodzone lub mokre ręczniki położone na podłodze (aby kot mógł SAM kiedy chce położyć się na nich), dostęp do chłodniejszych części mieszkania (w tym do kafli w łazience czy kuchni), więcej mokrego pożywienia (kosztem suchej, bezwodnej karmy.

Chłodnego weekendu!

 

Cat from Old Bar

Dodaj komentarz