Co jest, kocie? Chyba znam osobę, która nie jest kotem, ale zna odpowiedź na to pytanie! 🙂 Małgorzata Biegańska-Hendryk to doświadczona technik weterynarii, kocia behawiorystka i wieloletnia wolontariuszka w kociej fundacji, można ją spotkać na kocibehawioryzm.pl oraz na facebook'u. Autorka wydaje się znać odpowiedzi na wszystkie kocie pytania! W swoim pierwszym poradniku Co jest, kocie? udziela nam mądrej kociej lekcji. Autorka dzieli się z czytelnikami tym, czego doświadczyła na swojej pro-kociej drodze zawodowej i prywatnej. A droga ta jest doprawdy niezwykła.
Poradnik Co jest, kocie? wydany przez SamoSedno… naprawdę trafia w… samo sedno kocich spraw! Z dużą niecierpliwością i ciekawością czekałam na wydanie i możliwość przeczytania tej książki. Ta recenzja to dla mnie dobra okazja do podsumowania tego, czego się dowiedziałam i co urzekło mnie w kociej lekturz autorstwa Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk. W poradniku znalazłam o wiele więcej niż się spodziewałam. Cieszę się, iż także we własnej praktyce behawioralnej będę mogła korzystać z wiedzy zawartej w książce.
Co jest, kocie? mimo charakterku poradnika można czytać jednym tchem: mądrze rozplanowana kolejność tematów (od etologii kota, przez opis jego typowych zachowań, przez możliwe problemy z zachowaniem, po porady i ciekawostki) pozwala czytelnikowi wciągnąć się w koci żywot i iść przez książkę bez przystanków. Dla czytających w innym tempie podział na rozdziały i podrozdziały będzie jasny, zawsze łatwo będzie wrócić do danego tematu, a w spisie treści będzie można znaleźć szczegółowe, interesujące nas zagadnienia i od razu do nich zajrzeć.
Wyróżnione w poradniku ciekawostki, sprawy warte zapamiętania i wskazówki to kolejne drogocenne elementy książki. Przystępnie zaznaczone wpadają w oko i przypominają o tym, co najważniejsze. Ciekawe fakty z życia kotów przeplatane są interesującymi przykładami z pracy autorki – kociej behawiorystki. Dodają one poradnikowi unikalnego, ale jednocześnie żywego wymiaru. Dzięki nim wiemy, że zawarte porady były sprawdzone na kotach i zadziałały!
Zdjęcie: Foto: Izabela Bartosz
Kolejny warty uwagi element poradnika Co jest, kocie? to początki i końce rozdziałów: znajdziemy tam zapowiedzi i podsumowania danych części książki. Możemy je traktować jako małe résumé, skrótowe porady i najważniejsze fakty. Warto do nich wracać później, a w czasie lektury ułatwiają zorientowanie się w treści.
Autorce udało się w sposób wyważony opisać kocie pochodzenie, cechy, język, potrzeby, zachowania i problemy z nim związane. Nie zbyt naukowo, lecz także wcale nie pobieżnie. Wiedzy w poradniku w sam raz! Behawiorystka nie atakuje też mało doświadczonych opiekunów, ale jasno potrafi wytknąć ich błędy i brak wiedzy w kontekście kocich zachowań. Przedstawia klarownie, kto za co odpowiada w kocio-ludzkim domu i czego od nas – ludzi, potrzebują koci podopieczni. Bez owijania w bawełnę opowiada się za powszechną kastracją, tłumaczy krótko i zwięźle swoje stanowisko. Nienachalnie, acz przekonująco zachęca do regularnych badań lekarskich, przedstawia zalety spotkań ze specjalistami od kociego zachowania. Wie bowiem, że poradnik nie zastąpi osobistego spotkania z behawiorystą czy lekarzem weterynarii. Co jest, kocie? będzie jednak wspaniałym punktem wyjścia na drodze do poznania swojego kota, a może i do rozwiązania podstawowych problemów z jego zachowaniem.
Polecam Co jest, kocie? każdemu. Zarówno wytrawny kociarz, jak i początkujący koci amator znajdzie tu treści dla siebie. Uważasz, że wiesz o kotach wystarczająco? Dzięki poradnikowi uporządkujesz tę wiedzę. Na pewno zachwycą Cię kocie historie, zadziwią kocie fakty, zaskoczą łatwe do zastosowania porady. Jestem przekonana, że dzięki tej książce wielu kotom będzie w domach lepiej! Czytelnicy poradnika nie będą mieć bowiem kłopotu z zastosowaniem kilku prostych trików, aby domowe życie z kocim pupilem stało się łatwiejsze i przyjemniejsze dla obu stron.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kotach, naprawdę dobrze je zrozumieć i sprawdzić się jako koci opiekun – zapraszam do lektury tej książki. Bardzo mnie cieszy, że poradnik Co jest, kocie? jest już dostępny i może pomóc wielu kociarzom. Gdyby tej książki nie było… trzeba byłoby ją napisać! Wiem jedno: nie dodałabym, ani nie odjęła ani słowa z poradnika. Autorka trafiła w punkt! Nie zanudziła czytelnika ani nie przesłodziła swojego dzieła. Stworzyła poradnik kompletny.
Czy poradnikowi czegoś brakuje? Chciałoby się widzieć więcej zdjęć, drogie wydawnictwo! Życiowa przygoda autorki z kotami musi być wszak zarchiwizowana na wielu fotografiach. A tylko kilkanaście z nich widnieje w poradniku. Wierzę, że kolejna książka Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk usiana będzie kocimi portretami i nie tylko 🙂 Już nie mogę się doczekać! A tymczasem wracam do swojej pracy z kotami, a moim klientom (i nie tylko im) będę polecać poradnik Co jest, kocie? To idealny prezent dla kociarza na Gwiazdkę 🙂
Julia Galia, zoopsycholog
ZwierzakDobrzeWychowany.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.